Make your own free website on Tripod.com
"SkampA" online

Aktualitet


Home | Historia e Elbasanit | Shtrirja gjeografike | Turizmi | Tregetia dhe biznesi | Bujqesia | Industria | Figura te shquara | vende per te vizituar | Links

framelushnjari.jpg
takimi i shoqefeve ne prefekture

Greva e furgonave

 

Shoferet e furgonave taksi takojen prefekten Hasekiu

  

Konkurenca e pandershme taksi-furgona 8 + 1 dhe taksi 4 + 1 si dhe taksi sherbimi te palicensuara qe punojne pa asnje lloj dokumenti ishte shqetesimi i shoqates se furgonave taksi "Skampa" ne takimin e organizuar ne prefekture me prefekten Mimoza Hasekiu, me drejtues te tatim taksave, te shfrytezimit te automjeteve, te policise rrugore te Elbasanit etj.Ne takim u theksua se aktualisht jane regjistruar 432 furgona taksi nga 600 qe punojne aktualisht ne linjat interurbane dhe nacionale. Keshtu sipas kryetarit te shoqates "Skampa", zotit Sali Lushnjari, shume furgona Taksi te licansuara pa kriter nga bashkite dhe komunat punojne ne menyre te pandershme, duke mos paguar detyrimet ligjore ndaj shtetit. Ne kerkojme, u shpreh ai, nga policia tatimore dhe ajo rrugore te ushtrojne kontrolle te here pas hershme per te parandaluar kete pirateri te mjeteve te sherbimit qe punojne pa asnje lloj dokumenti. Nderkohe ne takim u theksua se eshet e nevijshme qe per 1000 banore nevojitet  nje taksi furgon sherbimi 8 + 1. Keshtu  aktualisht ne qytetin e Elbasanit punojne mbi 600 furgona taksi ku gati gjysma e tyre jane te palicensuar. Abdullah Madhi, drejtor i shfrytezimit te automjeteve u shpreh se me shume kryetare komunash dhe bashkish per efekt elektoral kane pajisur me license mjete transporti e furgonat taksi jashte kritereve ligjore. Keshtu bashkia Belesh u shpreh ai, nga 13 furgona taksi ka paisur 45 furgona te cilet nuk jane te nevojshme per popullaten, etj.

 

Ndersa drejtues te drejtorise se Policise rrugore u shprehen se nga furgonat taksi nuk po zbatohet ligji per tubimet, protestat etj. Prandaj greva juaj eshte e paligjshme. Ne takim u angazhua per zgjidhjen e problemit edhe prefektja Mimoza Hasekiu.

 

Sulejman Haxhihasani

 

26 Gusht 2006

 

Intervista

________________________________________________________________________

 

Arben Joca: Nė kėto vite pune jam  bėrė pjesė e kėtij qyteti...

 

 

Sa ka ndikuar eksperenca juaj e gjatė profesionale nė  drejtimin e policisė sė Qarkut tė Elbasanit?

 

Eksperienca ime prej 19 vjetėsh si oficer policie ka ndikuar shumė nė njohjen dhe zbatimin e detyrave qė na kėrkon ligji i policisė sė shtetit. Kam filluar karrierėn si oficer i krimit ekonomik, pastaj detyrat e ngarkuara mė kanė bėrė qė ti ngjis tė gjitha shkallėt e hiearkisė tė njė oficeri nė karierė si p.sh. drejtor policie, shef komisiarjati, zv/ drejtor drejtorie, drejtues sektori nė Ministrinė e Rendit Publik dhe aktualisht si Drejtori i Policisė sė Qarkut Elbasan. Kariera ime nė qytetin Elbasanit ėshtė 4 vjeēare. Kam qėnė nė kėtė periudhė  zv/ drejtor dhe mė pas Drejtor i Policisė sė Qarkut tė Elbasanit. Kėto 4vjet e gjysėm pėr mua kanė qėnė njė eksperiencė pune e mirė falė profesionalizmit qė kanė  strukturat e policisė  tė kėsaj drejtorie, por edhe mbeshtetjes qė na kanė dhėnė qytetarėt elbasanas nė detyrėn tonė, duke treguar vlerat qė e karakterizojnė kėtė qytet.

 

Sa keni ndikuar nė reformimin e strukturave tė drejtorisė nė luftėn ndaj krimit?

 

Siē e thashė edhe mė lart, strukturat e policisė nė drejtorinė e Elbasanit kanė pasur njė traditė tė mirė pune duke qenė njė polici e konsoliduar, me personel tė aftė profesionalisht dhe tė pėrkushtuar. Kėtė e shprehin treguesit e punės sė policisė, qė nga viti nė vit vijnė vashdimisht nė pėrmirėsim, duke shėnuar ulje tė kriminalitetit dhe rritje tė fuqisė zbuluese, duke shmangur veprat e rėnda kriminale. Nisur nga prioritetet e qeverisė dhe objektivat e Ministrisė sė Brendshme, si dhe porositė e herėpashershme ne kemi hartuar detyrat tona pėr tė pėrmirėsuar cilėsisht punėn e strukturave nė shėrbim tė komunitetit dhe luften ndaj krimit tė organizuar,  duke i konsoliduar strukturat e luftės ndaj kėtij fenomeni. Goditja nė ditėt e  fundit e grupėve tė drogės,  shpėrndaresve, trafikantėve dhe ndaj pėrsonave qė janė marrė me trafikun e qėnies njerėzore jane te njohura tashme.

 

Viti '97 nxorri ne pah grupe kriminale. A ka pasur mė ndikime tė kėtyrėve grupeve nė organizimin e kryerjen e veprave kriminale nė kėtė qytet?

 

Ėshtė e vertetė qė problematika e kriminalitetit dhe veēanerisht e krimit ndaj personit origjinėn e ka nga viti 97- tė. Krijimi grupeve solli shumė pasoja pėr qytetin e Elbasanit, por mė e rėndėsishmja ėshtė qė grupe kriminale, nė kuptimin e mirėfilltė tė tyre, nė Elbasan nuk egzistojnė mė. Ka elementė kriminalė, persona qė bashkohen pėr tė kryer vepra penale, por grupe tė strukturuara nuk ka. Ne si drejtori e njohim situatėn operative tė qarkut dhe tendencat. Pozicioni gjeografik qė ka Elbasani na vė para sė gjithash  qė tė rrisim vėmėndjen    drejtim tė kontrollit dhe veēanėrisht tė aksit rrugor, pasi dhe organizatat kriminale pėrpiqen qė tė kenė lidhjet e tyre kėtu pėr tė siguruar trafikun e lėndėve narkotike dhe tė kontrabandės. Prioriteti kryesor i yni  ėshtė si drejtori ėshtė zbulimi i krimėve tė prapambetuara si dhe ngjarjeve tė vjetra kriminale. Ne pėr kėto dosje tė prapambetuara kemi pėrcaktuar njė strategji tė hollėsishme, duke i seleksinuar sipas tendencave tė krimit.Themi se kemi evidentuar mjaft probleme gjatė punės sė bėrė pėr zbulimin e tyre ngjarjeve. Shumė shpejt pėr kėto ngjarje do bėhet dokumentimi ligjor i  autorsisė sė tyre. Gjithashtu ne po pėrcaktojmė detyrat tona pėr ēdo ngjarje tė rėndė kriminale tė ndodhur dhe qė nuk kanė gjetur zgjidhje.

 

Sa kanė ndikuar nė punėn tuaj zbuluese ndaj krimit marėdhėniet me prokurorinė, gjykatėn dhe pushtetin lokal?

 

Punėn tonė ne si drejtori e kemi parė nė mardhėniet e mira institucionale qė kemi me prokurorinė dhe gjykatėn,  qoftė nė takimet e shpeshta ashtu edhe nė problematikėn qė del nė dinamikėn e punės tonė. Ne kemi mardhėnie mjaft tė mira konform kėrkesave tė ligjit. Kėtė bashkėpunim e tregojnė dhe fakti qė shumė grupe kriminale qė merren me trafikun e lėndėve narkotike apo trafikut tė qėnies njerzore kanė rėnė nė rrjetėn e policisė.   Pėr tė realizuar sa mė mirė  detyrėn dhe pėr tė qėnė sa mė tė suksesshėm ne kemi konsideruar dhe vlerėsuar si  prioritet tė vashdueshėm bashkpunimin dhe mbėshtetjen e pushtetit lokal duke filluar qė nga Prefektura,Qarku, Bashkia dhe Komuna. Ne si polici kemi gjetur partnerė shumė korrektė dhe tė sinqertė nė realizimin e misionit tonė pėr  tė siguruar rendin dhe qetėsinė publike. Bashkimi i Ministrisė sė Mbrendshme me atė tė Pushtetit Lokal na ka krijuar  marėdhėnie tė mira dhe njė mbėshtetje tė sigurtė nė punėn tonė.

 

Arritjet drejtorisė se policisė sė Elbasanit janė vlerėsuar edhe nga vetė Ministri Olldashi nė analizėn e fundit...

 

Gjatė kėsaj periudhe nė drejtorine e policisė sė qarkut kanė ardhur pėr tė bėrė vlerėsimet dhe pėr tė evidentuar  mangėsitė, por edhe pėr tė caktuar masat e pėrmisimit tė  punės, qė nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė, zv/ Ministri Punėve tė Brendshme Gjergj Lezhja  vetė Ministri i  Punėve tė Brendshme Sokol Olldashi i cili krah evidentimit tė punės pozitive tė strukturave tė policisė tė Qarkut tė Elbasanit tėrhoqi vėmėndjen edhe pėr  realizimin me sukses tė prioriteteve tė qeverisė dhe objektivat e Ministrisė Mbrėndshme.

 

Para marrjes sė detyrės tuaj si drejtor policisė se qarkut Elbasan, kjo drejtori ka qėnė akuzuar pėr shkelje tė drejtave themelore tė njeriut. Sa keni punuar ju pėr ti kthyer besimin qytetarėve tek policia?

 

Njė nga detyrat ose detyrimet kryesore ligjore tė efektivave policore qė pėrcakton kushtetuta dhe  ligji mbi policinė e shtetit  ėshtė respektimi themelor i tė drejtave tė shtetasėve dhe etika nė hetime. Mund tė them me bindje tė plotė qė nuk kemi asnjė rast tė evidentuar tė  cėnimit tė rėndė apo tė shkeljeve tė tė drejtave tė qytetarėve. Pėrpiqemi nė punėn tonė tė pėrditshme qė tė bėjmė sa mė shumė pėr komunitetin,  duke respektuar kėrkesat e ligjit,  duke luftuar shfaqjet korruptive nga kushdo qoftė pėrfaqėsuesi i strukturave tona, ashtu edhe nė respektimin e lirive dhe tė drejtave themelore tė shtetasėve qė kanė kryer njė vepėr penale. Normalisht nė kėto vite pune jam  bėrė pjesė e kėtij qyteti tė  cilit i detyrohem. Kjo na shton mė shumė obligimin pėr tė punuar me pėrkushtim akoma mė tė madh, pėr tė pėrmisuar cilėsisht rendin e sigurinė publike. Kjo justifikon dhe respektin qė ka komuniteti elbasanas ndaj policisė, po unė dua tė  vlerėsoj  qėndrimin tepėr korrekt tė tė gjithė institucioneve  shtetėrore apo edhe tė forcave politike. tė cilėt janė tepėr korrektė, nuk ndėrhyjnė nė vendimet e personelit,  duke na lehtėsuar punėn tonė dhe qėllimet qė i kemi vėnė vetės si drejtori.

 

 

Intervistoi: Arben Boriēi

 

Disa arritje te periudhes Janar- Mars 2006

 

Evidentohen nga policia 125 vepra  penale nga tė cilėt 104 janė krime kundėr personit dhe pasurisė dhe 21 krimit tė organizuar.

 

Rritet fuqia zbuluese nė krahasim me periudhen e kaluar 1% .

 

Goditen 7 grupe kriminale nga tė cilat 3 nė fushėn  e shpėrndarjes sė lėndėve narkotike, 3  nė fushėn e trafikimit tė qėnie njerzore  dhe 1 nė fushėn e krimit ekonomik

 

Goditen  11 grupe te akuzuara per krimin ndaj personit

 

Zbulohen dhe dokumentohen  6 ngjarje tė vjetra

 

Kapen 35 persona nė kėrkim

 

Nga shėrbimi rrugor  janė ndėshkuar administrativishtė 11.335 shtetas

 

Janė pezulluar 90 leje drejtimi dhe janė bllokuar 244 mjete

 

Janė kapur nė flagrancė nga seksioni i luftės kundėr drogės. Sekuestrohen 36 pako lėndė narkotike tė tipit Mariuanė{presuar) me peshė prej 70kg.

 

 

 

dt. 1 Maj

 

Zyrtarisht i varfėr

 

3400 ėshtė numri i familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike nėElbasan.

 

Nga diskutimet ne mbledhjen e fundit tė Kėshillit Bashkiak mėsohet rreth 28 familje te tjera janė pėrfshirė nė skemėn e ndihmės ekonomike pėr muajin mars. Ato do tė paguhen nga shteti me shumat 1900 lekė(tė reja ) nė muaj, n.q.s. janė kryefamiljare, 3500 lekė nė muaj dhe n.q.s janė nėn moshe pune 400 lekė tė reja nė muaj. Numri i familjeve qe do tė pėrfitojnė ndihmė ekonomike gjatė muajit mars ėshtė afėrsisht 3400.

 

Mos e merrni seriozisht…

 

INSTATI vlerėson se pėr njė jetesė minimale njė shqiptari i duhen 12000 l. tė reja nė muaj. Kur je pa punė dhe tė ardhura shteti tė jep 1900 l. tė reja nė muaj.

 

Mesazh!

 

Mos u ankoni nga punėdhėnėsit. Ato ju paguajnė shumė mė tepėr sesa shteti juaj!!!!!

Rritet ēmimi pėr autobuzėt urbanė

 

Njė grup specialistėsh tė bashkisė i kanė propozuar kėshillit bashkiak rritjen e ēmimit tė biletės me 3.10 lekė tė reja krahasuar me vitin 2005. Kjo rritje e lehtė lidhet me rritjen e ēmimit tė naftės qė prej vitit 200, kur dhe ėshtė nėnshkruar kontrata e bashkisė me “Krivėn” si edhe pėr shkak te transportit pa pagese tė invalidėve.  Aktualisht sherbimi urban frekuentohet nga mesatarsisht 300 udhėtare nė ditė. Janė rrreth 18 autobuzė tė cilėt funksionojnė 30 ditė nė muaj. Ndėrkohe ėshte propozuar edhe rritja e linjave tė shė shbimit si edhe rritja e subvencionit nga ana e bashkise me nje shifer  4 miljonė l. nė vit. Sipas burimeve nga bashkia, qyteti i Elbasanit ėshtė ndėr qytetet mė tė kompletuar  sa i pėrket shėrket shbimit tė transportit qytetės, apo atyre qė rėndom njerėzit i quajne “Kriva”

 

 

Linjat e pritshme tė autobuzėve

 

Linja Jug-Veri

 

  1. Kriva-Shkallė banesa    4 autobuzė ēdo 15 min. nga ora 6.00-22.00
  2. Ēamėt-kompleksi spitalor   4 autobuzė ēdo 15 min. nga ora 6.00 deri 22.00
  3. S.Sara-Stacioni i trenit        2 autobuzė  15 min nga ora 6.00-22.00
  4. Varrezat publike-banesa    2 autobuzė  30 min. nga ora 6.00-22.00

 

Linjat Lindje-Perėndim 

 

  1. S.Fushėmbret-ura Lizės      4 autobuzė ēdo 15 min nga ora 6.00 deri 22.00
  2. S. qendėr-S.Krastė              2 autobuzė ēdo 30 min nga ora 6.00 deri 22.00

 

 

Tarifat e transportit urban

 

20L bileta pėr njė udhim vajtje ose kthim

600 L Njė biletė pajtimi mujor nė njė linjė

800 L Njė biletė pajtimi mujor pėr tė gjitha linjat Brenda qytetit

400 L Njė biletė pajtimi mujor pėr tė gjitha linjat Brenda qytetit pėr nxėnėsit dhe studentėt